Monday, May 02, 2016

Attention - Changes to Race Fleets

Anacortes Racers,

In order to improve the race experience for many of the boats we are making a change to the fleet structure for our Wednesday evening races. I look forward to your feedback on this matter, and hope the change is satisfactory and improves what is already some amazing racing. The following fleet breaks will take effect immediately:

  • Fleet 1 = Multihulls and PHRF rating less than 180 with hull displacement exceeding 4,000 lbs
  • Fleet 2 = PHRF rating less than 180 with hull displacement less than 4,000 lbs
  • Fleet 3 = PHRF rating 180 and above with flying sails
  • Fleet 4 = All non-flying sailed boats

I apologize for the late notice, but I attempted to poll as many people as possible prior to making the change. If you feel strongly that you should be in a different class, please let me know and we can proceed on a case-by-case basis. Class flags are shown below to remind everyone what they should be looking for moving forward.  Race packet will be updated prior to racing tomorrow.

Thanks,
Eric Beemer
AYC Race Chairman
360-510-7046




RR test

Sailwave results for at 2016

Anacortes Spring Series

Each Series is treated as an "Event"
Boats that do not have a current VALID rating certificate
or have not purchased a race packet have been excluded from
the final results.

1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 1 Kaa Viper 640 129 Garrett Johns 111 1.0 11.0 DNC 3.0 1.0 16.0 16.0
2nd 1 Arrow Martin 95 Eric Beamer 165 2.0 1.0 2.0 11.0 DNC 16.0 16.0
3rd 1 Limey Bastard Santa Cruz 27 47879 Colin Emsley 153 3.0 4.0 4.0 5.0 16.0 16.0
4th 1 Salsa J29 161 Gail Gislason 123 5.0 6.0 5.0 3.0 19.0 19.0
5th 1 lil Tooonces SC 27 49249 Steve Tiefisher 159 4.0 3.0 8.0 6.0 21.0 21.0
6th 1 Errant Belle Elliott 770 83278 Mike Strauss 108 7.0 2.0 11.0 DNC 2.0 22.0 22.0
7th 1 Rachel Dash 34 / sail 3 Roy Rard 123 6.0 5.0 7.0 9.0 DSQ 27.0 27.0
8th 1 PANGAEA Baltic 39 Sloop 59059 Mac / Wendy Madenwald / Gray 105 11.0 DNC 7.0 6.0 4.0 28.0 28.0
9th 1 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Andy Schwenk 156 9.0 DNF 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 32.0 32.0
10th 1 Big Broderna Corsair f31r 253 Nels Strandberg -3 8.0 11.0 DNC 9.0 7.0 35.0 35.0

2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 2 Juan Pequeno San Juan 24 190 John Sanford 234 1.0 3.0 2.0 1.0 7.0 7.0
2nd 2 Wind Warrior C&C 24 22188 Dean Vandament 231 2.0 1.0 1.0 3.0 7.0 7.0
3rd 2 Syndicat Catalina 27 49732 Jerry Vander Veen 219 3.0 2.0 3.0 2.0 10.0 10.0
4th 2 Peace Keeper Catalina 27 1760 Wayne Lytle 219 4.0 4.0 4.0 4.0 16.0 16.0
5th 2 Kymodoce ERIC29T 29290 Kyle Saum 204 5.0 5.0 5.0 5.0 20.0 20.0

3 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 3 Little Annie Beneteau 265 265 John Gunn 219 2.0 2.0 1.0 2.0 7.0 7.0
2nd 3 Corvus CS30 69570 Scott Petersen 189 1.0 1.0 4.0 3.0 9.0 9.0
3rd 3 Jah Mon Catalina 42 428 Eric Sorensen 141 3.0 3.0 5.0 1.0 12.0 12.0
4th 3 Tiramisu san juan 7.7   Tom Stockton 216 8.0 DNC 4.0 3.0 4.0 19.0 19.0
5th 3 Lucky Duck Merit 25 69107 William Short 204 4.3 R-V 6.0 2.0 8.0 DNC 20.3 20.3
6th 3 Sanctuary Nonsuch 26C 162 Charles Webb 243 4.0 DNF 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 25.0 25.0
7th 3 Ruach Ericson 35 II 393 Bob Neumann 180 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 5.0 27.0 27.0

R1 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 1 Kaa Viper 640 129 Garrett Johns 111 0:38:41 0:39:51 0:00:00 111 1.0
2 1 Arrow Martin 95 Eric Beamer 165 0:54:15 0:51:29 0:12:15 364.922 2.0
3 1 Limey Bastard Santa Cruz 27 47879 Colin Emsley 153 0:54:00 0:52:09 0:12:45 360.844 3.0
4 1 lil Tooonces SC 27 49249 Steve Tiefisher 159 0:54:50 0:52:29 0:13:12 374.438 4.0
5 1 Salsa J29 161 Gail Gislason 123 0:51:58 0:52:32 0:12:33 327.677 5.0
6 1 Rachel Dash 34 / sail 3 Roy Rard 123 0:53:08 0:53:43 0:13:43 346.707 6.0
7 1 Errant Belle Elliott 770 83278 Mike Strauss 108 0:54:36 0:56:31 0:16:06 370.632 7.0
8 1 Big Broderna Corsair f31r 253 Nels Strandberg -3 1:07:32 1:24:54 0:35:50 581.599 8.0
9 1 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Andy Schwenk 156 DNF       9.0

R2 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 1 Arrow Martin 95 Eric Beamer 165 0:55:28 0:52:38 0:00:00 165 1.0
2 1 Errant Belle Elliott 770 83278 Mike Strauss 108 0:51:16 0:53:04 0:00:25 113.131 2.0
3 1 lil Tooonces SC 27 49249 Steve Tiefisher 159 0:56:08 0:53:44 0:01:09 173.233 3.0
4 1 Limey Bastard Santa Cruz 27 47879 Colin Emsley 153 0:55:55 0:54:00 0:01:25 170.557 4.0
5 1 Rachel Dash 34 / sail 3 Roy Rard 123 0:54:15 0:54:50 0:02:11 149.974 5.0
6 1 Salsa J29 161 Gail Gislason 123 0:54:29 0:55:05 0:02:25 152.856 6.0
7 1 PANGAEA Baltic 39 Sloop 59059 Mac / Wendy Madenwald / Gray 105 0:58:51 1:01:12 0:08:15 206.783 7.0

R3 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 1 Wild Rumpus Santa Cruz 27 83 Andy Schwenk 156 0:56:32 0:54:22 0:00:00 156 1.0
2 1 Arrow Martin 95 Eric Beamer 165 0:58:16 0:55:17 0:00:59 176.726 2.0
3 1 Kaa Viper 640 129 Garrett Johns 111 0:55:18 0:56:58 0:02:32 141.252 3.0
4 1 Limey Bastard Santa Cruz 27 47879 Colin Emsley 153 1:01:10 0:59:05 0:04:53 211.403 4.0
5 1 Salsa J29 161 Gail Gislason 123 0:59:25 1:00:04 0:05:39 190.478 5.0
6 1 PANGAEA Baltic 39 Sloop 59059 Mac / Wendy Madenwald / Gray 105 0:59:39 1:02:02 0:07:23 193.268 6.0
7 1 Rachel Dash 34 / sail 3 Roy Rard 123 1:03:00 1:03:41 0:09:14 233.325 7.0
8 1 lil Tooonces SC 27 49249 Steve Tiefisher 159 1:08:01 1:05:07 0:11:14 293.313 8.0
9 1 Big Broderna Corsair f31r 253 Nels Strandberg -3 0:55:09 1:09:20 0:11:55 139.459 9.0

R4 - 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:05:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 1 Kaa Viper 640 129 Garrett Johns 111 0:41:06 0:42:20 0:00:00 111 1.0
2 1 Errant Belle Elliott 770 83278 Mike Strauss 108 0:41:36 0:43:03 0:00:42 118.676 2.0
3 1 Salsa J29 161 Gail Gislason 123 0:43:43 0:44:12 0:01:50 151.173 3.0
4 1 PANGAEA Baltic 39 Sloop 59059 Mac / Wendy Madenwald / Gray 105 0:45:13 0:47:02 0:04:30 174.202 4.0
5 1 Limey Bastard Santa Cruz 27 47879 Colin Emsley 153 0:49:22 0:47:41 0:05:32 237.916 5.0
6 1 lil Tooonces SC 27 49249 Steve Tiefisher 159 0:50:37 0:48:27 0:06:23 257.107 6.0
7 1 Big Broderna Corsair f31r 253 Nels Strandberg -3 0:40:20 0:50:43 0:06:40 99.23 7.0
8 1 Rachel Dash 34 / sail 3 Roy Rard 123 DSQ       9.0

R1 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 2 Juan Pequeno San Juan 24 190 John Sanford 234 0:50:40 0:43:41 0:00:00 234 1.0
2 2 Wind Warrior C&C 24 22188 Dean Vandament 231 0:52:29 0:45:25 0:02:01 261.035 2.0
3 2 Syndicat Catalina 27 49732 Jerry Vander Veen 219 0:57:55 0:50:56 0:08:15 341.891 3.0
4 2 Peace Keeper Catalina 27 1760 Wayne Lytle 219 1:07:06 0:59:01 0:17:26 478.554 4.0
5 2 Kymodoce ERIC29T 29290 Kyle Saum 204 1:08:06 1:01:08 0:19:27 493.436 5.0

R2 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 2 Wind Warrior C&C 24 22188 Dean Vandament 231 1:01:53 0:53:34 0:00:00 231 1.0
2 2 Syndicat Catalina 27 49732 Jerry Vander Veen 219 1:05:34 0:57:40 0:04:40 275.7 2.0
3 2 Juan Pequeno San Juan 24 190 John Sanford 234 1:08:01 0:58:38 0:05:53 305.433 3.0
4 2 Peace Keeper Catalina 27 1760 Wayne Lytle 219 1:06:57 0:58:53 0:06:03 292.488 4.0
5 2 Kymodoce ERIC29T 29290 Kyle Saum 204 1:09:35 1:02:28 0:09:55 324.445 5.0

R3 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 2 Wind Warrior C&C 24 22188 Dean Vandament 231 1:03:43 0:55:09 0:00:00 231 1.0
2 2 Juan Pequeno San Juan 24 190 John Sanford 234 1:04:04 0:55:14 0:00:06 235.125 2.0
3 2 Syndicat Catalina 27 49732 Jerry Vander Veen 219 1:05:11 0:57:20 0:02:29 248.287 3.0
4 2 Peace Keeper Catalina 27 1760 Wayne Lytle 219 1:05:52 0:57:56 0:03:10 256.341 4.0
5 2 Kymodoce ERIC29T 29290 Kyle Saum 204 1:10:23 1:03:11 0:08:57 309.577 5.0

R4 - 2 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 2 Juan Pequeno San Juan 24 190 John Sanford 234 0:57:15 0:49:21 0:00:00 234 1.0
2 2 Syndicat Catalina 27 49732 Jerry Vander Veen 219 0:59:38 0:52:27 0:03:31 265.389 2.0
3 2 Wind Warrior C&C 24 22188 Dean Vandament 231 1:00:59 0:52:47 0:03:58 283.169 3.0
4 2 Peace Keeper Catalina 27 1760 Wayne Lytle 219 1:11:22 1:02:46 0:15:15 419.921 4.0
5 2 Kymodoce ERIC29T 29290 Kyle Saum 204 1:10:01 1:02:52 0:15:03 402.141 5.0

R1 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 3 Corvus CS30 69570 Scott Petersen 189 0:51:38 0:47:20 0:00:00 189 1.0
2 3 Little Annie Beneteau 265 265 John Gunn 219 0:54:47 0:48:11 0:00:58 232.254 2.0
3 3 Jah Mon Catalina 42 428 Eric Sorensen 141 0:56:50 0:55:53 0:08:42 260.403 3.0
4 3 Sanctuary Nonsuch 26C 162 Charles Webb 243 DNF       4.0
5 3 Lucky Duck Merit 25 69107 William Short 204 R-V       4.3

R2 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 3 Corvus CS30 69570 Scott Petersen 189 1:03:37 0:58:19 0:00:00 189 1.0
2 3 Little Annie Beneteau 265 265 John Gunn 219 1:07:17 0:59:11 0:00:58 229.865 2.0
3 3 Jah Mon Catalina 42 428 Eric Sorensen 141 1:03:10 1:02:07 0:03:51 183.985 3.0
4 3 Tiramisu san juan 7.7   Tom Stockton 216 1:10:32 1:02:18 0:04:30 266.085 4.0
5 3 Sanctuary Nonsuch 26C 162 Charles Webb 243 1:22:36 1:10:22 0:14:08 400.567 5.0
6 3 Lucky Duck Merit 25 69107 William Short 204 1:18:45 1:10:42 0:13:47 357.659 6.0

R3 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 3 Little Annie Beneteau 265 265 John Gunn 219 1:08:31 1:00:16 0:00:00 219 1.0
2 3 Lucky Duck Merit 25 69107 William Short 204 1:07:44 1:00:49 0:00:36 210.551 2.0
3 3 Tiramisu san juan 7.7   Tom Stockton 216 1:08:57 1:00:54 0:00:43 223.674 3.0
4 3 Corvus CS30 69570 Scott Petersen 189 1:06:38 1:01:05 0:00:54 198.687 4.0
5 3 Jah Mon Catalina 42 428 Eric Sorensen 141 1:06:30 1:05:24 0:05:13 197.249 5.0
6 3 Ruach Ericson 35 II 393 Bob Neumann 180 1:13:42 1:08:26 0:08:48 274.906 6.0

R4 - 3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:10:00
Rank Fleet Boat Name Boat Make/Type Sail Number Helm PHRF Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 3 Jah Mon Catalina 42 428 Eric Sorensen 141 0:56:05 0:55:09 0:00:00 141 1.0
2 3 Little Annie Beneteau 265 265 John Gunn 219 1:10:34 1:02:04 0:07:52 311.701 2.0
3 3 Corvus CS30 69570 Scott Petersen 189 1:08:51 1:03:07 0:08:42 291.468 3.0
4 3 Tiramisu san juan 7.7   Tom Stockton 216 1:12:46 1:04:16 0:10:19 337.63 4.0
5 3 Ruach Ericson 35 II 393 Bob Neumann 180 1:16:32 1:11:04 0:17:08 382.024 5.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish Varies
DSQ Disqualification 9
R-V Boat did not race because of cooking or starting duties 4.3



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com